Je známo, že mnozí autoři referují o lékařích, kteří úspěšně léčili propolisem katary dýchacích cest, chřipku, bronchitidu i bronchiální astma. Velmi dobrých výsledků dosahovali také při léčení dětí. Při onemocnění dýchacích cest se propolisová tinktura podává dětem denně před obědem a večeří. Stejně dobré výsledky se u dětí dosáhly každodenními 3 až 5minutovými inhalacemi propolisu.
Tato terapie, jejíž účinek byl často velmi rychlý, se po jisté přestávce opakovala. Léčení by podle možnosti mělo probíhat bez přerušení až do úplného uzdravení.
K léčbě kataru horních cest dýchacích, bronchitidy apod. se se zdarem aplikuje inhalace par propolisu, 2–3x denně po 10 minutách, v těžších případech i častěji. Vařit lze buď přímo propolis, eventuálně se do vody dává propolisový extrakt nebo tinktura, cca 1 čajová lžička na sklenici vody.
Inhalace par propolisu se jako podpůrná terapie osvědčila i u některých forem bronchiálního astmatu. Inhalaci je vhodné, vedle dalších léčebných zákroků, doplnit také vnitřním podáváním propolisu. Tato kombinace vede často ke značnému zlepšení stavu nemocného, protože vedle přímých specifických léčebných vlivů se tu také uplatňují nespecifické imunostimulační účinky propolisu.
Pozor, při inhalačním podání může dojít k dramatičtějším projevům alergie, pacient musí mít absolutní jistotu, že není alergický na včelí produkty.
Dalším tradičním použitím propolisu při léčbě respirační onemocnění je užívání propolisového másla (návod na jeho přípravu je na konci článku). V minulosti, dokud nebyl k dispozici streptomycin, byla TBC velice obávanou nemocí. Je proto pochopitelné, že lidé při ní sáhli také po propolisu.
Jako podpůrná léčba plicní TBC se používá propolisové máslo v dávce 3x denně 15 g hodinu před jídlem, eventuálně i propolisová emulze 3x denně 1 polévková lžíce.
Při potřebě dlouhodobé léčby se užívá terapie s máslem v dvouměsíčních cyklech s přestávkami po 2 týdnech. V 1 cyklu je dávkování 3x 15 g másla, v každém dalším dávka vzrůstá o 5 g na jednotlivou dávku až do maximální dávky 3x 30 g másla.
U lehčích forem plně postačí 2 cykly, u těžších forem je nutné aplikovat více cyklů, vždy pod dohledem ftizeologa (specialistu na TBC).
Stomatologie
Ve stomatologii mají propolisové preparáty široké možnosti aplikací. Např. při bolestech zubů lze 5% roztok propolisu použít k první pomoci před řádným lékařským ošetřením. Roztok zahřátý na tělesnou teplotu se vkápne do bolavého zubu nebo se do kariesní dutiny zavede asi na 3–4 minuty nasáklý tampon.
Při paradentóze se osvědčilo potírání dásní propolisovou tinkturou s tím, že po několikaminutovém působení je zapotřebí provést výplach ústní dutiny, eventuálně lze proplachovat zuby ředěným roztokem asi 20 – 25 kapek tinktury na skleničku převařené, mírně teplé vody 2x denně po dobu asi 6 týdnů.
Vředy, mykózy a záněty sliznic ústní dutiny se také úspěšně léčí 2 až 4% roztokem propolisu nebo speciálními propolisovými mastmi.
Propolisové máslo – návod na přípravu:
1 kg čerstvého másla přivést do varu v emailovém hrnci, odložit z ohně, vsypat jemně rozemletý čistý propolis – 100 nebo 150 g v závislosti na požadované koncentraci, míchat (extrahovat) 20–30 minut při teplotě 80 °C. Tak získáme horkou směs, která se filtruje přes předehřáté kovové sítko, do kterého se vloží sterilní gáza. Uskladníme v chladničce. Hotový produkt má charakteristickou vůni a žlutozelenou barvu. Takto dostaneme propolisové máslo s 10% koncentrací.
Použití propolisového másla:
Při vředech žaludku a dvanácterníku užívat 1–1,5 hodiny před jídlem po 10–15 g (čajová lžička). Při léčení dodržovat přísnou dietu a všechna jídla mixovat, abychom sevyhnuli dráždění vředu. Léčení trvá 3–4 týdny. (Je též možné užívat propolisový extrakt vnitřně, po 20 kapkách s vodou, mlékem nebo půlprocentním roztokem novokainu 1–1,5 hodiny před jídlem 2–3x za den.).
Při plicních onemocněních, tuberkulóze plic a zahlenění 2–3x za den po 10–15 g propolisového másla 1–1,5 hodiny před jídlem. Léčení tuberkulózy trvá od 4 do 10 měsíců, podle etapy léčení možno koncentraci zvýšit z 10 % na 15 %.
Propolis má v medicíně široké využití a zdá se být pro organismus člověka zcela neškodný. Bylo zaznamenáno, že při používání propolisového másla vnitřně se dostavil dobrý duševní stav, výborná nálada, nádherný spánek, dobrý apetit.
Propolis a výrobky, které propolis obsahují, nesmí užívat osoby alergické na včelí produkty.