Tentokrát se v naší sérii používání včelích produktů v tradiční čísnké medicíně zaměříme na propolis. Není náhodou, že léčivému propolis je už dlouho připisována významná role: „tmelová pryskyřice“ přece chrání včely v úlu proti vnějším patogenním faktorům a je zodpovědná za sterilitu prostředí včelího úlu. Současné lékařské výzkumy dokládají, že propolis má užití v širokém terapeutickém spektru, ke kterému se přihlíží i v tradiční čínské medicíně.
Propolis z pohledu tradiční čínské medicíny:
- Antibakteriální, antivirové a antiparazitické účinky
- Účinky bránící vzniku nádorů
- Podpora imunitní bariéry na povrchu těla
- Ochranná funkce proti klimatickým faktorům
- Zvýšení psychické a fyzické výkonnosti
- Tišení lokální bolesti
- Uvolňování těžkých kovů
Propolis podporuje povrchovou energii „Wei-Qi“
„Wei-Qi“ představuje z pohledu tradiční čínské medicíny energii na povrchu těla. Pokrývá celé tělo včetně sliznic a slouží jako první ochranná bariéra proti vnějším choroboplodným faktorům. Přitom ale nepůsobí povrchová energie „Wei-Qi“ jen proti klasickým bacilům jako jsou bakterie, viry nebo plísně, nýbrž plní také obrannou funkci proti klimatickým faktorům jako například chladu nebo průvanu.
Pokud tato první ochranná bariéra imunitního systému již není zcela neporušena, může se objevit podráždění kůže, citlivé bolesti obličeje a hlavy a dokonce poruchy vnitřních orgánů.
Na podporu mechanické ochranné funkce kůže se oblasti citlivé na vítr a chlad ošetřují propolisovým krémem. Při chronických a závažných poškozeních ochranné funkce povrchu je potřeba postiženou oblast (například šíji nebo obličej) slabě masírovat propolisovým krémem třikrát denně po dobu čtyř až šesti týdnů, aby se obnovila zdravá obranná funkce kůže proti vnějším faktorům.
Propolis: multivalent v léčbě pokožky
Velké množství onemocnění kůže se v Číně tradičně ošetřuje prostředkem z propolisu. K tomu patří v první řadě onemocnění ze spektra bakteriálních a virových onemocnění jako i postižení dermatomykózou. Také při nespecifických ekzémech jsou zdokumentována zřetelná zlepšení a úspěchy v léčbě.
Autor v praxi používá osvědčený propolisový prostředek z olivového oleje, včelího vosku a lanolinu. Obzvláště při onemocnění kůže ve formě akné, jakož i vracejících se zánětů kůže a tvoření vředů v intertriginózních oblastech (v místech, kde se dotýká kůže, např. v podpaží, v rozkroku) byly pozorovány dobré výsledky po léčebném ošetření.
Příklad z praxe:
Jeden 48letý pacient trpí bakteriální infekcí kůže podobné vředu v rozkroku, která se vícekrát ročně vrací a on musí podstupovat chirurgickou terapii. Obézní pacient jinak netrpí žádným dalším druhem choroby, laboratorní nález byl bezvýznamný. Pacientovi bylo předepsáno pouze vnější ošetřování propolisovým krémem. Vtíráním malého množství propolisového krému prováděl po dobu tří týdnů nejdříve denně a následně dvakrát týdně. Od začátku terapie v lednu 2004 nebyla kromě vtírání propolisu nutná žádná další konzervativní nebo chirurgická ošetření. Pro dlouhodobou stabilizaci bylo pacientovi doporučeno postiženou oblast dále jednou týdně ošetřovat propolisovým krémem.
Lékařská terapie ve spojitosti se životním prostředím k vylučování těžkých kovů
Znečištění životního prostředí nehraje významnou úlohu při vzniku čestných onemocnění jen v průmyslových zemích, nýbrž právě také v nových zprůmyslněných státech jako v Číně nebo Indii. Usazeniny těžkých kovů ve sliznici, v lymfě, mezenchymálním vazivu (embryonální tkáň) nebo v nervovém systému nejsou žádným náhodným nálezem, nýbrž vzrůstající častou smutnou realitou laboratorních analýz.
Z pohledu tradiční čínské medicíny mohou vést chronická zatížení těžkými kovy k tzv. toxickému zápalu a ten se nezřídka značně podílí na vzniku chronických zánětů, alergií, autoimunitních onemocnění, psychických potíží nebo zhoubných nádorů. Ačkoli se o tomto tématu vedou velmi kontroverzní diskuse, v četných klinických studiích a pozorováních průběhu se ukazuje pozoruhodný průběh léčby po příslušné terapii „vylučováním“.
Farmakologická terapie chronického zatížení těžkými kovy může ovšem vést ke značným vedlejším účinkům, protože může dojít k náhlému a málo kontrolovatelnému uvolnění toxických látek. V tradiční čínské medicíně je favoritem jemná forma vylučování těžkých kovů za pomoci propolisová tinktury, která se musí užívat po delší dobu. Tato tinktura se vyznačuje dobrou snášenlivostí.
Vylučování těžkých kovů probíhá v podobě léčby po dobu minimálně 3 měsíců, přičemž podle hmotnosti těla a individuální situace zatížení se užívá třikrát denně 7 až 10 kapek propolisová tinktury rozmíchaných s trochou vody.